Aborcja Czechy – bezpieczne tabletki poronne

Aborcja Czechy – bezpieczne tabletki poronne

Temat aborcji od zawsze budzi wiele kontrowersji i sprzecznych opinii. Decyzja o przerwaniu ciąży z pewnością nie jest łatwa, a brak ogólnej dostępności bezpiecznych metod jedynie ją utrudnia. Trochę inaczej niż w Polsce sytuacja wygląda w Czechach, gdzie zakończenie wczesnej ciąży jest całkowicie legalne i nie wymaga konsultacji lekarskich. Decydując się przerwać nieplanowaną ciążę, jedną z najbezpieczniejszych, najwygodniejszych i najprostszych dostępnych metod jest tabletka wczesnoporonna. Jest ona skuteczna do 12 tygodni od poczęcia, czyli na wczesnym etapie ciąży (pierwszy trymestr), co oznacza, że proces ten może być przeprowadzony w domu i nie wymaga operacji ani znieczulenia.

Tabletki poronne i tabletki antykoncepcyjne – różnice

Tabletki aborcyjne stały się preferowaną metodą aborcji w Republice Czeskiej. Jest to często jedyny wybór dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą donosić ciąży. Farmakologiczne tabletki aborcyjne, co warto podkreślić, są legalne w Czechach. Jako że problem dotyka często bardzo młodych kobiet, warto zdać sobie sprawę, że pigułki aborcyjne nie zapobiegają poczęciu. Są one przeznaczone do przerwania ciąży, która już nastąpiła. Tym samym nie pełnią roli tabletek antykoncepcyjnych.

Ochronę przed ciążą mogą zapewnić tabletki antykoncepcyjne, które zapobiegają owulacji. Podobnie, choć nieco inaczej, działa pigułka „dzień po”, która również blokuje zapłodnienie, ale przyjmuje się ją po stosunku. Pigułki są najpopularniejszym wyborem antykoncepcyjnym od ponad pół wieku. Tabletki „dzień po” są właściwie antykoncepcją awaryjną i nie przerywają ciąży. Z kolei tabletki poronne są lekiem, który przerywa ciążę. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi produktami, ponieważ mają one bardzo różne cele.

Aborcja chirurgiczna i aborcja farmakologiczna

Aborcja może być przeprowadzona na dwa sposoby – chirurgiczny i farmakologiczny. Aborcja chirurgiczna jest wykonywana pod znieczuleniem w odpowiednim ośrodku, natomiast aborcja farmakologiczna jest wykonywana po zażyciu tabletek poronnych (zwanych też tabletkami wczesnoporonnymi lub pigułkami aborcyjnymi) w zaciszu własnego domu. Aborcja farmakologiczna jest metodą indukowanej aborcji, podczas której ciąża zostaje przerwana przy użyciu leków. Medyk nie bierze udziału w tego typu procedurze, dlatego jest ona uważana za aborcję wywołaną samodzielnie. Leki wywołują sztuczne poronienie, a tym samym wydalenie tkanek znajdujących się w macicy. Poronienie wywołane tabletkami poronnymi to utrata ciąży, która następuje po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Badania wykazały, że ten rodzaj pigułki aborcyjnej jest skuteczny i stosunkowo bezpieczny, z niskim wskaźnikiem powikłań. Dzięki temu jest bezpieczniejsza niż metody chirurgiczne

 

Jak działają tabletki poronne?

Pigułki aborcyjne są używane do zakończenia wczesnej ciąży. Można je stosować w pierwszych 12 tygodniach ciąży, kiedy zarodek jest bardzo mały. Dwie tabletki wymagane w tym rodzaju aborcji są zażywane w ciągu jednego do trzech dni od siebie i działają poprzez wywołanie krwawienia i skurczów macicy. Aktywnym składnikiem tabletki poronnej jest Mifepriston, który rozbija wyściółkę macicy i powoduje krwawienie. Kilka dni później inny lek, zwany Mizoprostolem, wywołuje skurcze, aby zakończyć proces.

Wiele ciąż zostaje przerwanych poprzez samoistne poronienie, które następuje w sposób naturalny, często bez żadnych oznak komplikacji. W większości przypadków taki proces ma miejsce na początku ciąży, zanim ciężarna zdąży się zorientować, że jest w ciąży. Jest to szczególnie częste u młodych kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi – mogą one nawet nie zdawać sobie sprawy, że są w ciąży, dopóki nie poronią. Z poronieniem mamy do czynienia wtedy, gdy ciąża kończy się, zanim płód będzie w stanie samodzielnie przeżyć. Około 20% rozpoznanych ciąż kończy się poronieniami, a ich przyczyną są często nieprawidłowości chromosomalne u płodu. Tabletki poronne wywołują taki sam efekt – w postaci poronienia wczesnej ciąży.

Legalna aborcja w Czechach

Aborcja farmakologiczna jest w Czechach legalna. Może ją wykonać kobieta na wczesnym etapie ciąży i nie musi mieć żadnych powodów uzasadniających zabieg. Jeśli chcemy przerwać nieplanowaną ciążę, tabletka wczesnoporonna jest jedną z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych opcji. Lek można zażyć do 12 tygodni od poczęcia (zgodnie z czeskim prawem) i nie wymaga to operacji ani znieczulenia. Aborcja farmakologiczna z użyciem leków Mifepristonu i Mizoprostolu jest powszechnym, bezpiecznym i skutecznym sposobem na zakończenie wczesnej ciąży. Przy prawidłowym użyciu skuteczność wynosi do 98%, ale odsetek niepowodzeń wzrasta wraz z upływem czasu.

Zarejestrowane w Czechach firmy farmakologiczne podzielają opinię, że każda kobieta powinna mieć dostęp do najlepszej możliwej wczesnej aborcji medycznej w przystępnej cenie. Dlatego starają się, aby proces uzyskiwania leków był jak najłatwiejszy, a także oferują wysokiej jakości usługi bez zbędnych przeszkód i komplikacji, dokładając wszelkich starań, aby chronić prywatność kobiet i maksymalnie ułatwić im zakup tabletek aborcyjnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.