Leki poronne – wszystko, co musisz wiedzieć

Aborcja jest powszechnym problemem w dzisiejszym społeczeństwie, co sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, aby kobiety znały swoje prawa. Wszystkie kobiety mają prawo do podejmowania decyzji o własnym ciele. Nikt inny nie powinien im mówić, co mogą z nim zrobić. Aborcja jest prawem człowieka i powinna być nieszkodliwa, legalna i dostępna. Kobiety powinny mieć dostęp do bezpiecznych i niedrogich aborcji, które nie mają żadnych poważnych i zagrażających życiu skutków ubocznych. Odpowiednie podejście do tego tematu znajdujemy w Czechach, gdzie aborcja na życzenie jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Kobiety nie muszą tej decyzji konsultować z lekarzem, warto jednak wiedzieć, czym jest aborcja farmakologiczna i jak działają tabletki wczesnoporonne.

Aborcja farmakologiczna – na czym polega?

Pigułki aborcyjne są jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów przerwania ciąży. Są one znane jako tabletki wczesnoporonne lub tabletki poronne i mogą być zaaplikowane w zaciszu domowym, co jest niewątpliwym plusem.

Pigułki wczesnoporonne znane są również jako domowe środki aborcyjne i mogą być stosowane w dowolnym momencie do 12 tygodnia ciąży, czyli w jej pierwszym trymetrze. Aborcja farmakologiczna ma na celu wywołanie wczesnego poronienia.

Tabletki poronne składają się z duetu leków, którymi są Mifepriston i Mizoprostol. Każda z tych pigułek ma trochę inne działanie, a bezpieczne dla kobiety przerwanie ciąży mogą wywołać jedynie brane razem w odpowiedniej kolejności i wskazanych w instrukcji odstępach czasu. Proces aborcji farmakologicznej rozpoczyna się od zażycia tych dwóch tabletek w odstępie 24 godzin. Pierwszą pigułką jest Mifepriston, a drugą Mizoprostol. Po zażyciu leków krwawienie powinno nastąpić w ciągu kilku lub kilkunastu godzin w zależności od zaawansowania ciąży, ale zazwyczaj w ciągu 6–24 godzin.

Tabletki poronne – Mifepriston i Mizoprostol

Na czym dokładnie polega działanie leków poronnych? Otóż, najprościej rzecz biorąc, pierwsza pigułka – Mifepriston – blokuje receptory progesteronu, dzięki czemu zapłodnione jajo nie może przyczepić się do ściany macicy. Z kolei druga pigułka – Mizoprostol – powoduje skurcze i krwawienie, które powodują wydalenie płodu z macicy. Mifepriston jest więc lekiem antyprogesteronowym, który blokuje hormon progesteron przed dotarciem do jego receptorów w macicy. Bez progesteronu kobieta nie może kontynuować ciąży. Jest on stosowany od dziesięcioleci na całym świecie do przerywania wczesnych ciąż, w tym tych z gwałtu lub kazirodztwa oraz tych, w których istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety.

Mizoprostol jest natomiast używany do wydalenia tkanek z organizmu. Lek ten działa poprzez stymulację skurczów macicy i zmiękczenie jej szyjki, dzięki czemu łatwiej się ona rozszerza (otwiera). Aby użyć leku, musimy wprowadzić tabletki do pochwy za pomocą aplikatora lub ręcznie. Zażycie Mizoprostolu zazwyczaj powoduje ból, podobny do bólu menstruacyjnego, a także zwiększone krwawienie, które jest spowodowane skurczami macicy, które z kolei prowadzą do wydalenia jej zawartości poprzez wydzielinę z pochwy i krwawienie. Bezpieczna dla kobiety aborcja farmakologiczna zachodzi po odpowiednim połączeniu obydwu tych tabletek. Bezwzględnie powinniśmy pamiętać o ścisłym trzymaniu się zaleceń zawartych w dołączonej do nich instrukcji.

Poronienie – natura a farmakologia

Dane, których większość z nas nie zna, mimo że są ogólnodostępne, mówią o liczbie naturalnych poronień. U ludzi zapłodnienie kończy się poronieniem w 30–50% przypadków ogółem, natomiast w przypadku rozpoznanych i stwierdzonych ciąż przedział ten to 10–20%. To wciąż bardzo duży odsetek. Ryzyko poronienia spada wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, czyli jej zaawansowaniem.

Połowa ciąż, czyli największy odsetek – 50%, ulega poronieniu jeszcze przed implantacją, z kolei po skończeniu 8 tygodnia liczba ta spada do 10%. Po upływie pierwszego trymestru ryzyko poronienia wynosi już zaledwie 1–2%. Patrząc całościowo, 80% ciąż jest poroniona w pierwszym trymestrze. Możemy więc powiedzieć, że w tych pierwszych tygodniach zjawisko jest powszechne, a w większości przyczyną są czynniki genetyczne. Aborcja farmakologiczna jest niczym innym, jak metodą na sztuczne wywołanie poronienia. Stąd też wysoki poziom bezpieczeństwa dla kobiety. Efektem zażycia tabletek poronnych jest proces, który w naturalnych warunkach zdarza się bardzo często.

Przeciwwskazania zastosowania aborcji farmakologicznej

Każda ingerencja w organizm, czy to chirurgiczna czy farmakologiczna, może powodować skutki uboczne. Warto więc znać przeciwwskazania do wykonania danego zabiegu czy przyjęcia konkretnych leków. Wśród czynników ryzyka do zażycia leków poronnych należy ciąża pozamaciczna, spirala wewnątrzmaciczna, choroby krwotoczne, anemia, jak również uczulenie na substancje czynne zawarte w tabletkach poronnych. Są to najważniejsze przeciwwskazania do wykonania aborcji farmakologicznej.