Tabletki "dzień po"

Co to jest, jak działają i co warto jeszcze o nich wiedzieć

Zalecane Dawkowanie tabletek poronnych:

M i f e – doustnie 1 szt
M i s o – dopochwowo 4 szt

Potrzebujesz więcej informacji?

pn-pt: godz. 12-15
sobota: godz. 10-18
niedziela: godz. 10-18
Tel.: 00 420 704 549 939
Możliwy odbiór osobisty w naszym punkcie
odbioru w Pradze po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Tabletka „dzień po” – skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Tabletka „dzień po” to tzw. antykoncepcja awaryjna (postkoitalna). Stosuje się ją po stosunku, gdy nie doszło jeszcze do zapłodnienia lub nowo powstały zarodek nie zdążył się zagnieździć w macicy, a inne środki ochrony przed niechcianą ciążą okazały się nieskuteczne. Teoria, która za tym stoi, jest taka, że jeśli nie doszło do zapłodnienia, hormon estrogen uniemożliwi owulację, a tym samym zatrzyma uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Pigułka może również uniemożliwić plemnikom przyłączenie się do jajeczka, które mogło zostać uwolnione. W Polsce tabletka „dzień po” nie jest powszechnie dostępna. Sytuacja zmieniła się w maju 2017 roku, kiedy to na mocy ustawy zaczęto wymagać, aby mieć receptę na tę tabletkę. To sprawiło, że przestała być ona powszechnie dostępna w naszym kraju i wymaga konsultacji lekarskiej. Co ciekawe, w większości krajów europejskich nadal obowiązują unijne standardy i metody antykoncepcji awaryjnej, które można wdrażać bez wizyty u lekarza. Leki te są tam sprzedawane bez recepty. Zdarzają się różne sytuacje, jednak każda kobieta powinna mieć możliwość zadecydowania, czy chce zajść w ciążę, czy nie.

Tabletka „dzień po” – kiedy zastosować antykoncepcję awaryjną?

Każdy stosunek bez zabezpieczenia lub, gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiedzie, niesie ze sobą ryzyko zajścia w ciążę. Choć ryzyko to jest zróżnicowane, w zależności od wielu czynników, to nadal pozostaje. Zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne po stosunku w ciągu 5 dni poprzedzających owulację oraz w dniu owulacji. Warto zaznaczyć, że komórka jajowa obumiera 24 godziny po owulacji, natomiast plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć około 5 dni. Precyzyjne określenie momentu owulacji jest zazwyczaj niemożliwe, nawet jeśli kobieta odczuwa sygnały świadczące o jajeczkowaniu.

Stosunek przerywany również nie jest uznawany za skuteczną metodę antykoncepcji, ze względu na uwalnianie preejakulatu zawierającego plemniki zdolne do zapłodnienia jeszcze przed właściwym wytryskiem. Jednak ryzyko w porównaniu ze stosunkiem zakończonym w pochwie jest mniejsze. Również tzw. niepłodność laktacyjna może okazać się zawodna, ponieważ zależy od częstotliwości karmienia piersią.

Bezpieczne tabletki poronne

Możliwości

Niska cena wysokiej jakości produktu

Prawo do wolności

Każdy z nas ma wolny wybór

Zdrowie

Pamiętaj, to Twoje zdrowie jest najważniejsze

Tabletki poronne – co warto wiedzieć?

Kiedy kobieta podejmuje decyzję o przerwaniu ciąży, może wybrać pomiędzy dwoma różnymi opcjami: aborcją chirurgiczną lub aborcją farmakologiczną (tabletki aborcyjne). Aborcja chirurgiczna przeprowadzana jest pod znieczuleniem w odpowiednim ośrodku, natomiast aborcja farmakologiczna następuje po zażyciu tabletek poronnych.

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna przeprowadzana jest w domu, bez żadnego znieczulenia czy środków przeciwbólowych. Obie metody są skuteczne i bezpieczne, ale różnią się pod względem kosztów, wygody i skutków ubocznych.

Bezpiecznie w domu

 Nie każdy ma możliwość poddania się aborcji chirurgicznej ze względów zdrowotnych czy też finansowych. A jak wiadomo, w Polsce nie ma możliwości poddania się takiemu zabiegowi. Dlatego tabletki poronne są opcją dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wyjazd do klinki.

Wracając do "dzień po"

Tabletki „dzień po” zawierają hormony zapobiegające ciąży po tym, jak doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub, gdy zawiodła zwykła forma antykoncepcji (np. pękła prezerwatywa). Tabletka „dzień po” może być stosowana w celu zapobiegania ciąży po stosunku. Uważana jest za bezpieczną i skuteczną metodę, jednak jej stosowanie powinno być ograniczone do sytuacji, w których inne metody antykoncepcji zawiodły lub zostały przerwane (np. pękła prezerwatywa).

Dla kobiet, które uprawiały seks bez zabezpieczenia i nie chcą zajść w ciążę, dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”: Lewonorgestrel i Uliprystal. Oba są bezpieczne dla większości kobiet i nie zaszkodzą ewentualnej istniejącej ciąży ani nie spowodują wad wrodzonych.

Nazwa „tabletka dzień po” może być myląca, ponieważ nie jest ona skuteczna, jeśli zostanie zażyta w ciągu kilku dni po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Należy ją zażyć jak najszybciej po stosunku. Antykoncepcja awaryjna, jaką są tabletki „dzień po”, nie jest zamiennikiem tabletek poronnych – to całkowicie dwa inne preparaty.

Mimo, że wykazano, że antykoncepcja awaryjna jest skuteczniejsza w zapobieganiu ciąży niż antykoncepcja rutynowa, taka jak tabletki antykoncepcyjne czy prezerwatywy, i może ona również zmniejszyć ryzyko ciąży pozamacicznej, nie powinna zastępować tradycyjnych form antykoncepcji (np. antykoncepcji hormonalnej), gdyż stosowana zbyt długo i w zbyt dużych ilościach może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Jak w przypadku przedawkowania wszystkich leków.

Projekt bez tytułu (1)

Judyta

Projekt bez tytułu (2)

Adrianna

Projekt bez tytułu

Ania

Zalecane Dawkowanie tabletek poronnych :

M i f e – doustnie 1 szt
M i s o – dopochwowo 4 szt

Potrzebujesz więcej informacji?

pn-pt: godz. 12-15
Tel.: 00 420 704 549 939
Odbiera lekarz mówiący w j.pol
Możliwy odbiór osobisty w naszym punkcie
odbioru w Pradze po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Tabletka „dzień po” a tabletki poronne

Bardzo ważną rzeczą jest także poznanianie podstawowych różnić między tabletkami „dzień po” a tabletkami poronnymi, które niestety często są mylone. Tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, którą można stosować do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Pigułki „dzień po” działają poprzez zapobieganie lub opóźnianie owulacji i zapłodnienia. Nie powodują one aborcji. Tabletka „dzień po” to nie to samo, co tabletki poronne. Tabletki „dzień po” nie działają na istniejącą ciążę i nie zakończą jej. Natomiast tabletka poronna jest używana do przerwania ciąży, która już się rozpoczęła. Działa ona poprzez spowodowanie skurczu macicy i wydalenie jej zawartości, co skutkuje poronieniem. Istnieją dwa różne leki stosowane razem w celu przerwania ciąży: Mifepriston, który blokuje produkcję progesteronu, a ten jest potrzebny do utrzymania ciąży oraz Misoprostol, który powoduje skurcze macicy.

Jak działa antykoncepcja awaryjna? Stosowanie antykoncepcji awaryjnej

Tabletka „dzień po” jest formą antykoncepcji, która może być stosowana w sytuacjach awaryjnych, np. po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, aby zapobiec ciąży. Tabletka „dzień po” działa poprzez zapobieganie uwolnienia komórki jajowej z jajnika lub poprzez zapobieganie jej zapłodnienia przez plemniki. Tabletka wpływa na aktywność hormonu – progesteronu – powodując opóźnienie owulacji.

Tabletkę „dzień po” należy przyjąć w ciągu 72 godzin (3 dni) od niezabezpieczonego stosunku, ale nie później niż 120 godzin (5 dni) po. Należy jednak podkreślić, że im później tabletka zostanie przyjęta, tym jej skuteczność będzie mniejsza.

Tabletki „dzień po” zawierają syntetyczne hormony podobne do tych, które znajdują się w tabletkach antykoncepcyjnych (złożonych doustnych środkach antykoncepcyjnych). Ich główna funkcja to hamowanie uwalniania komórki jajowej, a tym samym uniemożliwienie zapłodnienia jajeczka przez plemniki lub uniemożliwienie jego zagnieżdżenia się w ścianie macicy, jeśli do zapłodnienia już doszło.

Warto również wiedzieć, że łączenie ze sobą tabletek zawierających octan uliprystalu i lewonorgestrel nie zwiększa skuteczności antykoncepcji awaryjnej. Wręcz przeciwnie, może prowadzić do zmniejszenia jej skuteczności i zwiększenia ryzyka niechcianej ciąży. Powodem tego jest fakt, że octan uliprystalu działa poprzez zapobieganie lub opóźnianie owulacji (uwalniania jajeczek z jajników), natomiast lewonorgestrel zapobiega implantacji zarodka wewnątrz macicy. Jeśli oba leki są przyjmowane razem, nie działają tak skutecznie, jak w przypadku przyjmowania ich oddzielnie.

Jak każdy lek, tabletka „dzień po” również może wykazywać u niektórych pacjentek pewne skutki uboczne, takie jak np. bóle czy zawroty głowy oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należy liczyć się także z przyspieszeniem lub opóźnieniem krwawienia miesiączkowego. Oczywiście tabletki „dzień po” dają skutki uboczne tylko u części osób, które je przyjmują, jednak nie można wykluczyć opcji ich wystąpienia w danym przypadku. Warto mieć tego świadomość, zanim taka tabletka zostanie przyjęta.

Test ciążowy należy także wykonać po przyjęciu tabletki awaryjnej, jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się, przybrało nietypowy przebieg lub wystąpiły inne sygnały świadczące o tym, że mogło dojść do ciąży.

Termin realizacji zamówienia wynosi 4 dni robocze
Tabletki poronne do 12-go tygodnia są najbardziej skuteczne, w 98% przypadków dochodzi do poronienia

Instrukcja złożenia zamówienia tabletek poronnych

1. Logujemy się do swojej aplikacji bankowej
*przelew również możemy zlecić na poczcie, lub w dowolnej placówce bankowej
2. Rozpoczynamy nową transakcję
3. Wpisujemy numer rachunku: PL 57 1600 1462 1857 7288 7000 0001 (przelew krajowy na konto w Polsce)
4. Jako odbiorcę wpisujemy: Hynek Sverak
5. W tytule przelewu podajemy: Imię, Nazwisko (można podać inne niż własne) oraz adres dostawy.
6. Podajemy kwotę 750 PLN. (w przypadku potrzeby zamówienia dwóch opakowań cena łączna 1200 zł, czyli 600 zł za sztukę)
7. Czekamy na przesyłkę Możliwy odbiór osobisty w naszym punkcie odbioru w Pilznie po wcześniejszym ustaleniu terminu.