Kto może wypisać tabletki poronne? Aborcja farmakologiczna na życzenie
Aborcja jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów na świecie, a już zwłaszcza w Polsce w związku z zaostrzeniem przepisów aborcyjnych w ostatnich latach. Kwestia aborcji wzbudza skrajne emocje, a wywołany zmianami chaos sprawił, że część najbardziej zainteresowanych osób, czyli kobiet w ciąży, tak naprawdę nie zna swoich praw. Kto i gdzie może kupić tabletki poronne, kto może wypisać tabletki poronne, a także gdzie i do którego tygodnia ciąży aborcja jest legalna? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Przede wszystkim warto wiedzieć, że aborcja to zabieg medyczny, któremu kobieta może się poddać, aby przerwać niechcianą ciążę. Aborcja może być przeprowadzona na dwa sposoby – chirurgicznie (operacyjnie) lub farmakologicznie (za pomocą zażytych leków). Aborcja chirurgiczna jest zazwyczaj przeprowadzana pod znieczuleniem w klinice, natomiast tabletki wczesnoporonne można zaaplikować we własnym domu.
Gdzie można kupić tabletki poronne? Prawo aborcyjne w Polsce
Zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem aborcja jest możliwa do 12 tygodnia ciąży w dwóch przypadkach. Jedną z sytuacji uprawniających do aborcji jest ciąża wynikająca z czynu zakazanego, tj. kazirodztwa lub gwałtu. Drugą jest ciąża zagrażająca zdrowiu lub życiu matki. W innych sytuacjach legalne przedwczesne przerwanie ciąży jest niemożliwe. W związku z tym, zgodnie z literą prawa, nikt w naszym kraju nie może wypisać recepty na tabletki poronne na życzenie ciężarnej. Czy jednak jest tak w całej Europie? Otóż nie, a wręcz przeciwnie. Polska jest pod tym kątem, mimo sprzeciwów społeczeństwa, jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów. Na szczęście świat nie kończy się na Polsce.
Aborcja Czechy – do którego tygodnia można przerwać ciążę?
Prawo aborcyjne u naszych czeskich sąsiadów jest dużo bardziej liberalne niż w Polsce. XXI wiek niemal nierozłącznie wiąże się z liberalnym podejściem do praw kobiet o decydowaniu o własnym ciele, a nie cofaniu się do zabobonnych, średniowiecznych czasów ciemnoty. W Czechach aborcja na życzenie jest legalna przez niemalże cały pierwszy trymestr, bo do 12 tygodnia ciąży. Późniejsze farmakologiczne usuwanie ciąży jest nie tylko nielegalne, ale również niezalecane przez WHO. Receptę na tabletki poronne może wystawić ginekolog w kraju, w którym jest to legalne. Nie zawsze jest to jednak konieczne, ponieważ tabletki poronne do 12 tygodnia w Czechach możemy zamówić bez recepty.
Tabletki wczesnoporonne – jak działają?
Tabletki poronne, najprościej rzecz ujmując, w sposób farmakologiczny powodują samoistne poronienie zarodka. Pigułki aborcyjne to dwa rodzaje leków – Mifepriston oraz Mizoprostol. Muszą być one zażyte razem, jednak w odpowiednim odstępie czasu i kolejności. Jak to działa? Mifepriston blokuje wytwarzanie progesteronu w ciele kobiety, a jest to hormon absolutnie niezbędny do utrzymania ciąży. Jego brak powoduje skutek odwrotny, czyli jej utratę. Z kolei Mizoprostol powoduje skurcze macicy i wydalenie tkanek z organizmu. Ból związany z aborcją farmakologiczną można porównać do tego, który towarzyszy miesiączce. Skurcze również są podobne do tych, które występują podczas obfitej miesiączki, ale zazwyczaj mijają w ciągu kilku godzin.
Aborcja farmakologiczna – skutki uboczne
Pigułki aborcyjne są powszechnie stosowane we wczesnym stadium ciąży, a sam proces może trwać do dwóch tygodni. Jednym z głównych powodów, dla których wiele kobiet preferuje tego rodzaju pigułki, jest to, że są one łatwe w użyciu i wymagają mniej poświęceń niż chirurgiczne metody aborcji. Niemniej po zażyciu tabletek wczesnoporonnych mogą wystąpić umiarkowane lub cięższe skutki uboczne, takie jak: nudności i wymioty, biegunka, gorączka, dreszcze, ból brzucha.
Aby zmniejszyć odczuwanie skutków ubocznych pigułek aborcyjnych, zaleca się picie dużej ilości płynów. Może to pomóc w poradzeniu sobie z nudnościami, wymiotami i biegunką w okresie pomiędzy zażyciem leków a zakończeniem aborcji. Należy wziąć pod uwagę, że w tym okresie kobieta może czuć się jak przy grypie. O tym, jak silnie będą odczuwane ich skutki, decydują indywidualne predyspozycje organizmu w stosunku do zastosowanej substancji i jej dawki.
Tabletki poronne a tabletki „dzień po” – różnice
Istnieje wiele błędnych przekonań na temat aborcji i rodzajów pigułek, które mogą spowodować przerwanie ciąży. W świadomości wielu osób tabletki poronne są mylone z tabletkami „dzień po”. Różnica jest jednak zasadnicza. Pigułka „dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, czyli lek, który zapobiega ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Nie jest ona przeznaczona do regularnego stosowania jako metoda kontroli urodzeń. Z kolei pigułki aborcyjne (zwane również tabletkami poronnymi lub wczesnoporonnymi) wywołują aborcję w pierwszym trymestrze ciąży, powodując zmiany w macicy lub wyściółce kanalików, które zakłócają implantację zarodka lub powodują wczesne poronienie. Mamy tu więc z jednej strony wciąż antykoncepcję (pigułka „dzień po”), a z drugiej już aborcję (tabletka poronna).