Tabletki poronne – objawy. Co warto wiedzieć o aborcji farmakologicznej?

Tabletki poronne – objawy. Co warto wiedzieć o aborcji farmakologicznej?

Wiele osób marzy o założeniu rodziny i posiadaniu dziecka, i pewnie dąży do realizacji tego marzenia. Ale nie wszyscy muszą mieć takie same plany – nie każda kobieta chce lub może realizować się w roli matki, nie dla każdego utrzymanie ciąży jest najlepszym wyjściem. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji ze współżycia seksualnego. A jako że życie pisze różne scenariusze, może się zdarzyć, że kobieta zajdzie w nieplanowaną ciążę. Co wtedy? Czy to oznacza, że nie ma już wyjścia i musi pogodzić się z sytuacją? Nie musi – ma wybór. Jeśli chce przerwać ciążę, może zastosować aborcję farmakologiczną, czyli sposób na usunięcie ciąży przy pomocy tzw. tabletek poronnych.

Z jakich powodów kobiety decydują się na usunięcie ciąży?

Powodów, dla których kobiety decydują się na przerwanie ciąży, może być wiele. Wśród nich można wyróżnić następujące:

  • kobieta nie jest w stałym związku i nie czuje się na siłach, by być samotną matką;
  • ma problemy finansowe i nie może sobie pozwolić na posiadanie dziecka;
  • ciąża przydarzyła się jej w młodym wieku (szkoła średnia, studia) i nie jest gotowa na bycie matką;
  • ma już dzieci i czuje, że nie stać jej na kolejne;
  • ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa;
  • zdrowie kobiety jest zagrożone z powodu ciąży (np. jeśli ma ona chorobę serca lub inne poważne problemy zdrowotne);
  • zdrowie psychiczne kobiety jest zagrożone z powodu ciąży (np. jeśli cierpi na chorobę dwubiegunową lub zespół stresu pourazowego).

Aborcja chirurgiczna a aborcja farmakologiczna. Co warto o nich wiedzieć?

W życiu jest tak, że nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Przykładem takiej sytuacji jest zajście w nieplanowaną ciążę. Kobieta znajduje się wtedy w trudnej sytuacji. Zmaga się z różnymi myślami i emocjami, często nie wie, jak się zachować. Wyjściem może się okazać pozbycie się niechcianej ciąży. Jednak jak to zrobić? Jakie są możliwości?

Aborcja chirurgiczna – to zabieg, który wykonuje się w gabinecie lekarskim w klinice ginekologicznej. Aborcję taką przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, cała procedura nie trwa jednak długo. Kobieta jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Aborcja farmakologiczna – nie wymaga znieczulenia ani użycia środków przeciwbólowych, można ją przeprowadzić samodzielnie w domu, jest bezpieczna i skuteczna. Jest to doskonała alternatywa dla aborcji chirurgicznej – z aborcji farmakologicznej mogą skorzystać kobiety, które nie mają dostępu do kliniki aborcyjnej w swoim kraju, a potrzebują pomocy w poradzeniu sobie z niechcianą ciążą. W takiej sytuacji wystarczy kupić tabletki poronne i w ten sposób wywołać poronienie.

Jak działają tabletki poronne? Sprawdzone pigułki aborcyjne

Tabletki poronne, znane też jako tabletki wczesnoporonne lub pigułki aborcyjne, to leki, które można zażyć, aby przerwać ciążę. Często są one nazywane aborcją farmakologiczną lub wczesną aborcją medyczną. Jednak wiele osób z pewnością zastanawia się, jak działają tabletki poronne.

Warto zacząć od tego, że istnieją dwa główne rodzaje pigułek aborcyjnych:

  • Mifepriston – celem tej tabletki poronnej jest blokowanie receptorów progesteronu (hormon podtrzymujący ciążę), przez co macica nie jest w stanie utrzymać rosnącego zarodka. Zapłodniona komórka jajowa nie jest w stanie osadzić się wówczas w ścianie macicy. Dzięki temu ciało kobiety może wydalić zarodek.
  • Mizoprostol – przyjęcie leku Mizoprostol powoduje silne skurcze macicy i opróżnienie jej z tkanek pozostałych po zażyciu Mifepristonu. Po zażyciu wystąpić może mocne krwawienie – to oznaka tego, że organizm wydala tkankę ciążową. Tabletki poronne tego typu przyjmuje się dopochwowo. Przed zażyciem leku zalecane jest wykonanie badania ultrasonograficznego, aby upewnić się, że kobieta jest w ciąży oraz określić, który to tydzień.

Użycie wspomnianych tabletek wczesnoporonnych to popularna metoda aborcji farmakologicznej. Oczywiście metoda ta powinna być stosowana świadomie – bezwzględnie konieczne jest przeczytanie instrukcji użytkowania leków przed ich użyciem! Nie należy też kupować ich z niepewnego źródła. Kliniki, które sprzedają leki poronne online, powinny być godne zaufania.

Tabletki poronne – objawy. Jakie skutki uboczne może nieść ze sobą zażycie tabletek poronnych?

Tabletka wczesnoporonna to metoda bezpiecznej aborcji dla kobiet, którym zdarzyło się zajść w nieplanowaną ciążę. Aborcję farmakologiczną można dyskretnie przeprowadzić w domu. Warto jednak pamiętać, że cała procedura nie przebiegnie zupełnie bezobjawowo. Tabletki poronne niestety mogą czasem powodować nieprzyjemne dolegliwości. Tabletki wczesnoporonne mają bowiem na celu wywołanie skurczy macicy, przy których ból brzucha nie należy do rzadkości.

Jeśli chodzi o tabletki poronne, skutki uboczne, które mogą wystąpić po ich zażyciu, mogą manifestować się poprzez:

  • silne bóle podbrzusza;
  • silne krwawienie;
  • bóle brzucha;
  • podwyższenie temperatury ciała;
  • nudności;
  • biegunkę;
  • bóle głowy.

Objawy takie jak mocne krwawienie pojawiają się najczęściej w ciągu 1–6 godzin po zażyciu tabletek poronnych, jednak bywa, że występują nawet po 24 godzinach. Przy odpowiedzialnym użyciu, nie powinny wystąpić poważniejsze objawy niż te wymienione wyżej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.