Koszt aborcji w Czechach – legalne tabletki poronne

Koszt aborcji w Czechach – legalne tabletki poronne

Aborcja to temat rzeka, który w Polsce wzbudza w ostatnich latach wiele kontrowersji. Dużo zdrowsze podejście do tematu mają nasi sąsiedzi Czesi, którzy dają kobietom duży zakres decyzyjny w stosunku do własnego ciała i własnej ciąży. Jak to więc jest z tą aborcją – kto może przerwać ciążę, w którym miesiącu, gdzie i ile to kosztuje? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie kobiety stające przed trudną decyzją przerwania ciąży. Przede wszystkim warto wiedzieć, że aborcja medyczna to niechirurgiczne przerwanie ciąży. Dokonuje się jej poprzez podanie leków, które powodują wydostanie się zarodka z macicy (łona). Jest ona również nazywana medycznym przerwaniem ciąży lub aborcją wywołaną przez leki – tabletki wczesnoporonne.

Aborcja na życzenie – prawo aborcyjne Czechy

Republika Czeska ma liberalną politykę w sprawie aborcji. Zgodnie z czeskim prawem aborcja na życzenie jest możliwa w pierwszych 12 tygodniach ciąży, którą liczymy od daty ostatniej miesiączki. Możliwość aborcji istnieje również w późniejszym etapie ciąży, tj. do 24 tygodnia z przyczyn embriopatologicznych oraz zdrowotnych.

Za przerwanie ciąży w tym czasie nie grożą więc żadne konsekwencje prawne, również po powrocie do kraju.

We wspomnianych pierwszych 12 tygodniach przerwanie lub kontynuowanie ciąży jest decyzją kobiety i nie wymaga uzasadnienia. Kwestia aborcji w Czechach zmieniała się na przestrzeni lat. Do 1950 roku aborcja była w Czechosłowacji absolutnie zakazana – w tym roku zmieniono kodeks karny, zezwalając na aborcję w przypadku ścisłych wskazań medycznych lub embriopatologicznych. Sytuacja jeszcze bardziej ewoluowała w roku 1957, kiedy możliwość jej przeprowadzenia została rozszerzona również na inne powody. W tamtych latach do zatwierdzenia legalności danej aborcji była powoływana specjalna komisja. Dopiero w roku 1986 wprowadzono ustawę zezwalającą na aborcję na życzenie, która obowiązuje nadal i cieszy się ogromnym poparciem czeskiego społeczeństwa.

Ile kosztuje aborcja w Czechach?

Koszt zależy od metody aborcji, na którą się zdecydujemy. Metoda próżniowa, którą stosuje się do 12 tygodnia ciąży, polega na odessaniu zawartości macicy. Taki zabieg na terenie Czech kosztuje około 2000 zł. Mniej inwazyjną metodą i na pewno zachowującą większą intymność oraz prywatność kobiety jest aborcja farmakologiczna. Ten rodzaj aborcji przeprowadza się za pomocą tabletek poronnych przyjmowanych przez kobietę w zaciszu własnego domu. Cały proceder nie wymaga wizyt w żadnej klinice czy przychodni, tabletki poronne zamawiamy drogą internetową. Koszt tej metody przerwania ciąży jest znacznie niższy, gdyż wynosi około 750 zł. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, biorąc pod uwagę wysoką inflację i koszty życia. Jeśli potrzebujemy dwa opakowania koszty wynoszą 1200 zł, czyli 600 zł za jedno opakowanie, a więc jeszcze mniej.

Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna polega na przyjęciu tabletek poronnych, które usuwają zarodek z ciała kobiety. Powodują, jak sama nazwa wskazuje, poronienie. Leki, które mogą być użyte do wywołania aborcji to Mifepriston i Mizoprostol.

Mifepriston jest pigułką, która blokuje hormon progesteron, który jest potrzebny do utrzymania ciąży. Zażywa się ją w gabinecie lekarskim lub w domu. Mifepriston jest prawie zawsze używany w połączeniu z Mizoprostolem, który powoduje krwawienie i skurcze, aby opróżnić macicę. Mizoprostol może być zażywany doustnie lub wprowadzany do pochwy za pomocą aplikatora. Mifepriston i Mizoprostol są częścią dwuetapowego procesu kończenia wczesnej ciąży. Krwawienie może pojawić się już po kilku godzinach od przyjęcia tabletek.

Jak stosować tabletki poronne? Dawkowanie

Najlepszą porą na przyjęcie leków jest wczesny ranek lub późny wieczór. Najpierw doustnie przyjmujemy jedną tabletkę Mifepristonu, odczekujemy dobę i po upływie 24 godzin przyjmujemy dopochwowo 4 sztuki Mizoprostolu. Taka kolejność jest kluczowa i absolutnie konieczna. Po przyjęciu tabletek należy się położyć i w tej pozycji oczekiwać na wystąpienie krwawienia. Czas jego pojawienia się jest sprawą indywidualną – zazwyczaj zachodzi w czasie od 1 do 6 godzin, może jednak wystąpić nawet po 24 godzinach. Wstać możemy natomiast po upływie 6 godzin. Wskazane jest również wzięcie prysznica, co usunie resztki pigułek. Aborcja farmakologiczna odbywa się w zaciszu naszego domu. Stres towarzyszący aborcji w przypadku metody farmakologicznej jest zminimalizowany, mamy również komfort psychiczny wyboru, podjęcia własnej decyzji i niekonfrontowania jej z obcymi osobami. W przypadku zdrowych kobiet tabletki poronne są najbezpieczniejszą metodą aborcji, a dodatkowo jest to również najtańsza opcja.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.