Tabletki poronne – jak używać? Pigułki aborcyjne jako metoda bezpiecznej aborcji
Zajście w ciążę to dla wielu kobiet coś, na co czekały niemal całe życie. Może to być dla nich spełnienie marzeń o macierzyństwie i założeniu rodziny. Jednak nie każda kobieta musi chcieć posiadać dzieci. Niektóre wręcz nie mogą sobie pozwolić na potomstwo, np. z powodów finansowych lub zdrowotnych. W takim wypadku powinny mieć wybór – czy są gotowe mimo wszystko urodzić dziecko, czy wolą poddać się aborcji.
Aborcja to zakończenie ciąży przed urodzeniem. Aborcja może nastąpić spontanicznie z przyczyn naturalnych (poronienie) lub może być wywołana różnymi metodami. W zależności od etapu ciąży i sytuacji kobiety – może być przeprowadzona chirurgicznie lub za pomocą specjalnych środków farmakologicznych.
Aborcja farmakologiczna i aborcja chirurgiczna. Co warto o nich wiedzieć?
Istnieją dwa rodzaje aborcji wywoływanej w celu pozbycia się niechcianej ciąży: farmakologiczna i chirurgiczna. Czym się one różnią?
- Aborcja farmakologiczna (zwana też aborcją medyczną) polega na zażyciu leków, które powodują obumarcie embrionu i wydostanie się go przez pochwę (podobnie jak w przypadku poronienia). Ten rodzaj aborcji nie wymaga stosowania znieczulenia czy silnych leków przeciwbólowych, i może być dyskretnie przeprowadzony w domu. Wymaga jednak wyposażenia się w odpowiednie środku medyczne, czyli tabletki poronne.
- Aborcja chirurgiczna polega na usunięciu embrionu z macicy przy użyciu takich narzędzi jak kleszcze lub próżniowe urządzenie do odsysania. Jest to metoda pewna i cechuje ją wysoka skuteczność, jednak wymaga ona wizyty w klinice ginekologicznej – zabieg musi przeprowadzić profesjonalista. Procedura przeprowadzana jest pod znieczuleniem, nie trwa jednak długo. Kobieta jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Tabletki poronne – medykamenty, z pomocą których można przeprowadzić aborcję farmakologiczną
Zażycie tabletek poronnych to popularna metoda aborcji farmakologicznej. Pigułki aborcyjne kobieta może przyjąć we własnym domu, jest to więc dyskretna metoda niewymagająca wizyty w klinice aborcyjnej. Kiedy więc zawiedzie antykoncepcja awaryjna, tabletka wczesnoporonna jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zakończenie niechcianej ciąży.
W ramach aborcji farmakologicznej stosuje się dwa różne leki. Jednym z nich jest Mifepriston. Jego celem jest blokowanie receptorów progesteronu w organizmie kobiety. Progesteron znany jest jako hormon podtrzymujący ciążę – bez niego zarodek nie może osadzić się w macicy, nie jest więc możliwe utrzymanie ciąży. W wyniku działania Mifepristonu następuje złuszczenie endometrium, a zapłodniona komórka jest wydalana z organizmu.
Drugim lekiem stosowanym przy aborcji farmakologicznej jest Mizoprostol. Jego przyjęcie ma na celu wywołanie skurczy macicy, którym towarzyszy mocne krwawienie. Silne skurcze macicy sprawiają, że organizm kobiety wydala tkankę ciążową, która wydostaje się z pochwy w postaci skrzepów. Obydwa leki działające razem zapewniają skuteczne usunięcie ciąży.
Tabletki poronne – jak używać? Jak przeprowadzić aborcję farmakologiczną?
Tabletki poronne (znane tez pod nazwą tabletki wczesnoporonne) oczywiście muszą pochodzić z pewnego źródła. Skład tabletek poronnych również nie powinien wzbudzać żadnych wątpliwości. Konieczne jest przeczytanie instrukcji użytkowania przed przyjęciem leków, aby mieć pewność, że wszystko zrobimy tak, jak należy. Ważne – tabletki poronne można stosować do 12 tygodnia ciąży. Po tym czasie ich skuteczność drastycznie spada i aborcja farmakologiczna może się nie powieść.
Jeśli chodzi o użycie tabletek poronnych, to pierwszą z nich – Mifepriston – zażywa się doustnie. Najlepiej zrobić to rano lub wieczorem, gdyż po przyjęciu medykamentu silnie zalecane jest pozostanie w łóżku. W wyniku jej przyjęcia zablokowane zostaje wydzielanie progesteronu. Kolejny lek – Mizoprostol – przyjmuje się po upływie 24 godzin od połknięcia pierwszej pastylki. Jednak Mizoprostol powinien być zastosowany dopochwowo – stosuje się tutaj 4 tabletki poronne na raz.
Po zażyciu leków należy położyć się do łóżka i oczekiwać na pojawienie się krwawienia. Zwykle występuje ono w ciągu 1 do 6 godzin od zastosowania tabletek wczesnoporonnych, jednak może być tak, że na efekty będzie trzeba zaczekać nieco dłużej, nawet do 24 godzin. Silne krwawienie wywołane wskutek działania tabletek poronnych powinno stawać się coraz bardziej obfite, jednak po 7 dniach powinno całkowicie ustąpić. Wtedy należy wykonać badanie USG w celu sprawdzenia, czy macica jest odpowiednio oczyszczona.
Tabletki poronne – skutki uboczne. Jakie dolegliwości może spowodować zażycie tabletek poronnych?
Aborcja farmakologiczna to bezpieczna metoda pozbycia się nieplanowanej ciąży. Jednak tabletki poronne niestety mogą powodować czasem pewne dolegliwości i dyskomfort. Kobieta po ich zażyciu odczuwać może mocne bóle podbrzusza. Wywołują je silne skurcze macicy, których celem jest pozbycie się zarodka z organizmu. Oprócz tego, pojawia się wspomniane wcześniej mocne krwawienie, ale wystąpić mogą także:
- podwyższenie temperatury ciała;
- silne bóle głowy;
- bóle brzucha;
- biegunka;
- nudności.
Jeśli tabletki poronne zostały użyte zgodnie z zaleceniami, nie powinno wydarzyć się nic niepokojącego. Rzadko się zdarza, że kobieta po użyciu tabletek poronnych zacznie odczuwać poważniejsze objawy.