Czy tabletki poronne mogą nie zadziałać? Tabletka wczesnoporonna – co warto wiedzieć?
Zajście w ciążę dla wielu osób może być spełnieniem marzeń. Jednak należy pamiętać, że nie każda kobieta marzy o macierzyństwie i posiadaniu dużej rodziny. Niektóre wręcz nie mogą sobie pozwolić na potomstwo – jeśli np. są w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej i wiedzą, że nie będą w stanie poradzić sobie z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Bywa też czasem, że kobieta zachodzi w ciążę w wyniku gwałtu lub kazirodztwa. Czy w takiej sytuacji jest ona skazana na urodzenie dziecka oprawcy?
Aborcja farmakologiczna to sposób na pozbycie się przez kobietę niechcianej ciąży. W przeciwieństwie do aborcji chirurgicznej, aborcję farmakologiczną można przeprowadzić samodzielnie w zaciszu domowym, zażywając leki, czyli tzw. tabletki poronne (zwane także tabletkami wczesnoporonnymi).
Tabletki poronne – metoda bezpiecznej aborcji. Czy każdy ma do niej dostęp?
Aborcja farmakologiczna to skuteczny sposób przerwania ciąży. Jednak nie każdy ma dostęp do tego rodzaju rozwiązań. W niektórych krajach, jak np. w Polsce, aborcja jest nielegalna. Kobieta nie może pójść do kliniki aborcyjnej i dokonać aborcji chirurgicznej, nie może też liczyć na to, że lekarz wypisze tabletki poronne na recepcie, żeby pacjentka mogła sama przeprowadzić aborcję farmakologiczną we własnym domu.
Jednak nie wszystkie kraje europejskie są pod tym względem takie same. Przykładowo, w Czechach można legalnie dokonać aborcji w klinice ginekologicznej, można też, nie łamiąc prawa, kupić tabletki poronne w aptece. Obywatelki Polski mogą więc legalnie wyposażyć się w odpowiednie leki, zamawiając je za pośrednictwem internetu. Kliniki w Czechach sprzedają leki poronne online. Cena internetowa tabletek poronnych to ok. 750 zł (w przypadku konieczności zamówienia dwóch opakowań, łączna kwota to 1200 zł).

Aborcja farmakologiczna. Jak działają tabletki poronne? Jak się je stosuje?
Użycie tabletek poronnych to popularna metoda aborcji farmakologicznej. Jednak tabletki wczesnoporonne muszą być użyte w odpowiedni sposób i w odpowiednich dawkach. Nie bez znaczenia jest tu też aspekt czasu trwania ciąży. Tabletki poronne powinny być zastosowane do 12 tygodnia ciąży, żeby zadziałać pewnie i skutecznie. Jakich tabletek poronnych używa się w ramach aborcji farmakologicznej i w jaki sposób się je stosuje?
Mifepriston (lek występujący też pod nazwą RU486) – jest to tabletka poronna, która działa poprzez blokowanie receptorów progesteronu. Progesteron to hormon podtrzymujący ciążę i niezbędny do jej utrzymania, więc kiedy Mifepriston go blokuje, macica zaczyna zrzucać wyściółkę, tak jak to się dzieje podczas okresu. Lek powoduje złuszczenie endometrium, przez co zarodek nie jest w stanie zaczepić się w ścianie macicy. Mifepriston przyjmuje się doustnie. Najlepiej połknąć pigułkę rano lub wieczorem – po zażyciu zaleca się pozostanie w łóżku.
Mizoprostol – lek ten ma na celu wywołanie skurczy macicy, co prowadzi do krwawienia i wydalenia tkanki ciążowej. Ilość krwawienia różni się w zależności od osoby, ale dla większości kobiet jest ono podobne do obfitego okresu. Silne skurcze macicy i mocne krwawienie należą jednak do całkowicie normalnych objawów zażycia Mizoprostolu. Organizm dzięki temu skutecznie wydala tkankę ciążową. Przyjęcie leku Mizoprostol wygląda nieco inaczej niż w przypadku Mifepristonu. Mizoprostol stosuje się dopochwowo. Po aplikacji tabletek poronnych zaleca się położenie do łóżka i oczekiwanie na wystąpienie krwawienia.

Czy mogą wystąpić skutki uboczne użycia tabletek poronnych?
Tabletki wczesnoporonne to skuteczna metoda, ale trzeba wziąć pod uwagę, że przyjmując je, mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne. Jednak w większości przypadków te dolegliwości są całkowicie normalne – to naturalna reakcja organizmu na substancje zawarte w tabletkach poronnych. Do objawów zażycia pigułek aborcyjnych zaliczyć można:
- silne bóle podbrzusza;
- skurcze macicy;
- silne krwawienie;
- bóle brzucha;
- silne bóle głowy;
- nudności;
- biegunkę;
- podwyższenie temperatury ciała.
Skuteczność tabletek wczesnoporonnych. Czy pigułki aborcyjne mogą nie zadziałać?
Celem aborcji farmakologicznej, czyli użycia tabletek poronnych, jest oczywiście usunięcie ciąży. Skuteczność aborcji farmakologicznej użytej do 12 tygodnia ciąży wynosi około 98%, co oznacza, że w przypadku 98 na 100 kobiet, które zażyją obie tabletki, powinno wystąpić poronienie. Aborcja farmakologiczna może być uznana za nieudaną, jeśli nie zadziała lub jeśli zamiast niej konieczna będzie aborcja chirurgiczna (zdarza się to bardzo rzadko). Co może wpłynąć na działanie tabletek wczesnoporonnych? Najczęściej ich skuteczność spada drastycznie, jeśli:
- ciąża jest zbyt zaawansowana – w takim wypadku skuteczność aborcji farmakologicznej zdecydowanie spada, dlatego jedynym wyjściem pozostaje aborcja chirurgiczna;
- kobieta ma założoną wkładkę wewnątrzmaciczną – wkładka ta może uniemożliwić prawidłowe działanie pigułki aborcyjnej, obniżając jej skuteczność;
- tabletki poronne nie są użyte prawidłowo – np. dawka jest za mała lub minie zbyt długi czas do przyjęcia drugiej dawki leku.
Istnieją inne możliwe powody, dla których tabletka aborcyjna może nie zadziałać, ale te wspomniane wyżej są najczęstsze.