Czy tabletki poronne mogą nie zadziałać? Tabletka wczesnoporonna – co warto wiedzieć?

Czy tabletki poronne mogą nie zadziałać? Tabletka wczesnoporonna – co warto wiedzieć?

Tabletki poronne, znane również jako tabletki wczesnoporonne, są jednym ze sposobów przerywania niechcianej ciąży. W przeciwieństwie do aborcji chirurgicznej, aborcję farmakologiczną można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jednak pojawia się pytanie, czy tabletki poronne zawsze działają skutecznie. W większości przypadków tabletki poronne są skuteczne w przerywaniu ciąży, zwłaszcza jeśli są stosowane we wczesnym stadium ciąży. Leki te działają poprzez zahamowanie produkcji hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży, co prowadzi do odrzucenia zarodka. Następnie organizm wydala utworzone tkanki płodowe. W większości przypadków to bezpieczna i skuteczna metoda, jednak istnieje ryzyko, że nie zadziała ona w pełni.

Tabletki poronne – metoda bezpiecznej aborcji. Czy każdy ma do niej dostęp?

Aborcja farmakologiczna to skuteczny sposób przerwania ciąży. Jednak nie każdy ma dostęp do tego rodzaju rozwiązań. W niektórych krajach, jak np. w Polsce, aborcja jest nielegalna. Kobieta nie może pójść do kliniki aborcyjnej i dokonać aborcji chirurgicznej, nie może też liczyć na to, że lekarz wypisze tabletki poronne na recepcie, żeby pacjentka mogła sama przeprowadzić aborcję farmakologiczną we własnym domu.

Jednak nie wszystkie kraje europejskie są pod tym względem takie same. Przykładowo, w Czechach można legalnie dokonać aborcji w klinice ginekologicznej, można też, nie łamiąc prawa, kupić tabletki poronne w aptece. Obywatelki Polski mogą więc legalnie wyposażyć się w odpowiednie leki, zamawiając je za pośrednictwem internetu. Kliniki w Czechach sprzedają leki poronne online. Cena internetowa tabletek poronnych to ok. 750 zł (w przypadku konieczności zamówienia dwóch opakowań, łączna kwota to 1200 zł).

Nawet w krajach, gdzie tabletki poronne są legalne, nie zawsze są one łatwo dostępne ze względu na bariery finansowe, geograficzne czy społeczne. Ponadto, nie każda kobieta może pozwolić sobie na aborcję farmakologiczną. Istnieją pewne przeciwwskazania i ograniczenia dotyczące ich stosowania. Na przykład kobiety w ciąży zagrożonej powikłaniami, które miały wcześniejsze problemy zdrowotne lub które przekroczyły określony termin ciąży, mogą nie kwalifikować się do tej metody aborcji. W takich przypadkach tabletki poronne nie będą wskazane i konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wielu działaczy i organizacji na całym świecie pracuje nad zapewnieniem równego dostępu do usług aborcyjnych dla wszystkich kobiet, niezależnie od ich położenia geograficznego czy statusu społecznego. To istotne dla ochrony zdrowia i praw reprodukcyjnych kobiet oraz dla zapewnienia im wyboru i autonomii w kwestiach dotyczących ich własnego ciała.

Aborcja farmakologiczna. Jak działają tabletki poronne? Jak się je stosuje?

Proces aborcji powinien zacząć się od konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz lub wykwalifikowany pracownik kliniki aborcyjnej przeprowadza wywiad medyczny z pacjentką i tłumaczy, jak działają tabletki poronne i jak je zażywać. Ważne jest, aby tabletki poronne stosować według jego zaleceń oraz dołączonej do opakowania instrukcji. Kolejność przyjęcia tabletek oraz ich dawki są kluczowe. Po zażyciu tabletek pacjentka powinna bacznie obserwować reakcje swojego organizmu, aby monitorować skutki uboczne. W razie komplikacji personel kliniki zapewnia pacjentce niezbędne wsparcie. Mimo że aborcja medyczna może być wykonana w domu, warto mieć kontakt z kliniką aborcyjną, ponieważ jest ryzyko, że mogą wystąpić pewne powikłania. Wczesne wykrycie ciąży oraz odpowiednie przeszkolenie personelu medycznego są kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia aborcji farmakologicznej.

Użycie tabletek poronnych to popularna metoda aborcji farmakologicznej. Jednak tabletki wczesnoporonne muszą być użyte w odpowiedni sposób i w odpowiednich dawkach. Nie bez znaczenia jest tu też aspekt czasu trwania ciąży. Tabletki poronne powinny być zastosowane do 12 tygodnia ciąży, żeby zadziałać pewnie i skutecznie. Jakich tabletek poronnych używa się w ramach aborcji farmakologicznej i w jaki sposób się je stosuje?

Mifepriston (lek występujący też pod nazwą RU486) – jest to tabletka poronna, która działa poprzez blokowanie receptorów progesteronu. Progesteron to hormon podtrzymujący ciążę i niezbędny do jej utrzymania, więc kiedy Mifepriston go blokuje, macica zaczyna zrzucać wyściółkę, tak jak to się dzieje podczas okresu. Lek powoduje złuszczenie endometrium, przez co zarodek nie jest w stanie zaczepić się w ścianie macicy. Mifepriston przyjmuje się doustnie. Najlepiej połknąć pigułkę rano lub wieczorem – po zażyciu zaleca się pozostanie w łóżku.

Mizoprostol – lek ten ma na celu wywołanie skurczy macicy, co prowadzi do krwawienia i wydalenia tkanki ciążowej. Ilość krwawienia różni się w zależności od osoby, ale dla większości kobiet jest ono podobne do obfitego okresu. Silne skurcze macicy i mocne krwawienie należą jednak do całkowicie normalnych objawów zażycia Mizoprostolu. Organizm dzięki temu skutecznie wydala tkankę ciążową. Przyjęcie leku Mizoprostol wygląda nieco inaczej niż w przypadku Mifepristonu. Mizoprostol stosuje się dopochwowo. Po aplikacji tabletek poronnych zaleca się położenie do łóżka i oczekiwanie na wystąpienie krwawienia.

Czy mogą wystąpić skutki uboczne użycia tabletek poronnych?

Tabletki wczesnoporonne to skuteczna metoda, ale trzeba wziąć pod uwagę, że przyjmując je, mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne. Jednak w większości przypadków te dolegliwości są całkowicie normalne – to naturalna reakcja organizmu na substancje zawarte w tabletkach poronnych. Do objawów zażycia pigułek aborcyjnych zaliczyć można:

 • silne bóle podbrzusza;
 • skurcze macicy;
 • silne krwawienie;
 • bóle brzucha;
 • silne bóle głowy;
 • nudności;
 • biegunkę;
 • podwyższenie temperatury ciała.

Po zażyciu tabletek poronnych organizm wydala tkankę ciążową, co może wywołać mocne krwawienie i silne skurcze macicy, a co za tym idzie – silne bóle podbrzusza. Objawy pojawiają się dość szybko, a intensywność i czas trwania skurczów oraz krwawienia mogą się różnić w zależności od organizmu. Niektóre pacjentki stosujące tabletki poronne niestety mogą doświadczać zawrotów głowy, nudności lub wymiotów związanych z aborcją farmakologiczną. Te objawy mogą być spowodowane samym działaniem hormonalnym tabletek lub skurczami macicy. Jest to spory wysiłek dla organizmu, mogą wystąpić również zmiany nastroju. To zupełnie normalne, gdy w grę wchodzi większe stężenie hormonów. Kobiety mogą doświadczyć uczucia smutku, niepokoju, rozdrażnienia lub niechęci do wykonywania codziennych czynności. To również sprawa bardzo indywidualna. W niektórych przypadkach tabletki poronne mogą powodować podwyższenie temperatury ciała. Te skutki uboczne zazwyczaj ustępują po zakończeniu procesu poronnego. Dużo groźniejsze, na szczęście rzadsze, jest na przykład ryzyko infekcji. Zażywając tabletki wczesnoporonne, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń medyka oraz dbać o higienę osobistą w celu minimalizacji ryzyka infekcji. Skutki uboczne aborcji farmakologicznej mogą się różnić w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na tabletki poronne.

Skuteczność tabletek wczesnoporonnych. Czy pigułki aborcyjne mogą nie zadziałać?​

Istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na skuteczność aborcji farmakologicznej. Przede wszystkim zależy to od czasu trwania ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. Jeśli zostaną one zażyte za późno lub w niewłaściwej dawce czy też kolejności, ich skuteczność spada drastycznie. Podstawą jest przeczytanie instrukcji użytkowania. Jeśli kobieta jest w zaawansowanej ciąży, tabletki mogą być mniej skuteczne lub w ogóle nie zadziałać. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na skuteczność aborcji, jest indywidualna odpowiedź organizmu. Każde ciało reaguje inaczej na tabletki wczesnoporonne, dlatego niektóre kobiety mogą doświadczyć niepełnego zakończenia ciąży pomimo zażycia tabletek poronnych zgodnie z zaleceniami. W takich przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowej procedury medycznej, aby zapewnić kompletną aborcję. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania i ocenić, czy pacjentka kwalifikuje się do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Ponadto, regularne kontrole po zażyciu tabletek poronnych są ważne, aby upewnić się, że ciąża została skutecznie zakończona.

Celem aborcji farmakologicznej, czyli użycia tabletek poronnych, jest oczywiście usunięcie ciąży. Skuteczność aborcji farmakologicznej użytej do 12 tygodnia ciąży wynosi około 98%, co oznacza, że w przypadku 98 na 100 kobiet, które zażyją obie tabletki, powinno wystąpić poronienie. Aborcja farmakologiczna może być uznana za nieudaną, jeśli nie zadziała lub jeśli zamiast niej konieczna będzie aborcja chirurgiczna (zdarza się to bardzo rzadko). Co może wpłynąć na działanie tabletek wczesnoporonnych? Najczęściej ich skuteczność spada drastycznie, jeśli:

 • ciąża jest zbyt zaawansowana – w takim wypadku skuteczność aborcji farmakologicznej zdecydowanie spada, dlatego jedynym wyjściem pozostaje aborcja chirurgiczna;
 • kobieta ma założoną wkładkę wewnątrzmaciczną – wkładka ta może uniemożliwić prawidłowe działanie pigułki aborcyjnej, obniżając jej skuteczność;
 • tabletki poronne nie są użyte prawidłowo – np. dawka jest za mała lub minie zbyt długi czas do przyjęcia drugiej dawki leku.

Istnieją inne możliwe powody, dla których tabletka aborcyjna może nie zadziałać, ale te wspomniane wyżej są najczęstsze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.