Tabletki poronne – metoda bezpiecznej aborcji farmakologicznej. Cena i dostępność pigułek aborcyjnych

Tabletki poronne – metoda bezpiecznej aborcji farmakologicznej. Cena i dostępność pigułek aborcyjnych

Aborcja farmakologiczna to termin używany do opisania czynności mających na celu przerwanie niechcianej ciąży. Czasami nazywana jest także aborcją medyczną. Aby przeprowadzić aborcję farmakologiczną, stosuje się tabletki poronne (znane też jako tabletki wczesnoporonne lub po prostu pigułki aborcyjne).

Aborcja farmakologiczna jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zakończenie wczesnej ciąży. Powinna być zastosowana do 12 tygodnia ciąży, jednak im wcześniej zastosuje się tabletki poronne, tym bardziej są one skuteczne.

Dlaczego niektóre kobiety decydują się na aborcję farmakologiczną? Powody użycia tabletek poronnych

Powody przerwania ciąży mogą być różne. To wybór, który determinują różne czynniki i osobista decyzja, która jest wyjątkowa dla każdego, kto ją podejmuje. Wszystko zależy od sytuacji i podejścia osoby, której ta sprawa dotyczy. Niektóre kobiety chcą dokonać aborcji, ponieważ nie czują się gotowe do bycia matkami; inne nie mogą sobie pozwolić na kolejne dziecko; jeszcze inne nie mogą znieść myśli o niechcianej lub niezdrowej ciąży.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których kobiety decydują się na aborcję, niektóre z najczęstszych obejmują:

  • brak środków na kolejne dziecko;
  • niemożność opieki nad dziećmi z powodów finansowych lub braku wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół;
  • brak możliwości zapewnienia potomstwu godnych warunków mieszkania lub innych potrzebnych rzeczy;
  • obawa przed porodem i powikłaniami z nim związanymi;
  • problemy zdrowotne matki;
  • niestabilność emocjonalna;
  • zbyt młody wiek matki;
  • sytuacja, w której do zapłodnienia doszło w wyniku gwałtu lub stosunku kazirodczego;
  • chęć skupienia się kobiety na karierze, zamiast na zakładaniu rodziny;
  • zawodność środków antykoncepcyjnych lub sytuacja, w której zawiedzie antykoncepcja awaryjna.

Aborcja farmakologiczna a aborcja chirurgiczna – czym się różnią?

Niektóre kobiety decydują się na poddanie się aborcji, ponieważ nie czują się gotowe na macierzyństwo. Inne kobiety dokonują aborcji, ponieważ czują, że nie mogą donosić ciąży z powodów medycznych. W obu przypadkach zabieg może być przeprowadzony na dwa sposoby – wykonuje się aborcję chirurgiczną, ale można też poddać się aborcji farmakologicznej. Czym się one charakteryzują?

  • Aborcja chirurgiczna – aborcja chirurgiczna jest wykonywana przez lekarza w klinice ginekologicznej. Lekarz znieczula szyjkę macicy i rozszerza ją tak, aby mógł dostać się do macicy i usunąć płód. Ginekolog sprawdza również przy tym, czy nie ma oznak infekcji lub uszkodzenia narządów wewnętrznych. Zabieg aborcji chirurgicznej trwa zwykle około 10–15 minut, a cały czas wizyty w klinice może się zamknąć nawet w 2 godzinach. Następnie kobieta powinna zażyć odpoczynku w domu, by mogła dojść do siebie. W pierwszym okresie po zabiegu warto ograniczyć aktywność fizyczną (przerwa od intensywnych ćwiczeń fizycznych i treningów siłowych), jednak do normalnego funkcjonowania wraca się bardzo szybko.
  • Aborcja farmakologiczna – ta metoda usunięcia ciąży polega na zażyciu leków (dwa rodzaje tabletek poronnych), które blokują hormon podtrzymujący ciążę, a następnie powodują mocne krwawienie i skurcze macicy podobne do tych, które występują podczas miesiączki. Kobieta, która poddaje się aborcji farmakologicznej, może doświadczyć mdłości i wymiotów, a także biegunki, ale poważniejsze objawy nie powinny wystąpić. Leki należy przyjąć w określony sposób – moment przyjęcia drugiej dawki leku powinien nastąpić w odpowiednim czasie, żeby skuteczność była jak najwyższa. Cały proces trwa zazwyczaj około tygodnia – w tym czasie organizm kobiety powinien wydalić tkankę ciążową, a macica powinna się dobrze oczyścić.
Tabletki poronne – jak działają tabletki wczesnoporonne i jak się je stosuje?

Kiedy kobieta zajdzie w nieplanowaną ciążę, jednym z rozwiązań, które przychodzą jej do głowy, jest aborcja. Tabletki wczesnoporonne są używane do przerwania ciąży, gdy jest ona we wczesnym stadium – ocenia się, że powinny być zastosowane do 12 tygodnia ciąży (w innym przypadku skuteczność spada drastycznie i tabletki poronne mogą nie zadziałać zgodnie z oczekiwaniami). Przyjęcie tabletek poronnych zwane jest też aborcją medyczną lub aborcją farmakologiczną. Ale jak działają tabletki poronne?

Istnieją dwa rodzaje tabletek poronnych, które wykorzystuje się w ramach aborcji medycznej. To Mifepriston i Mizoprostol.

T

Mifepriston jest syntetycznym sterydem, którego zadaniem jest blokowanie receptorów progesteronu (jest to hormon podtrzymujący ciążę). Lek powoduje złuszczenie endometrium i sprawia, że wyściółka macicy staje się dla zapłodnionej komórki „niegościnna”, przez co zarodek nie może zaczepić się w ściance macicy. Tabletka wczesnoporonna Mifepriston przyjmowana jest doustnie, a kobieta powinna po połknięciu pigułki położyć się do łóżka i nie forsować.

Mizoprostol z kolei pobudza macicę do skurczu i pozbycia się jej zawartości, w wyniku czego organizm wydala tkankę ciążową. Przyjęcie leku Mizoprostol wygląda nieco inaczej niż zażycie Mifepristonu. Mizoprostol stosuje się dopochwowo, aplikując od razu cztery tabletki poronne. Lek wywołuje silne skurcze macicy i silne krwawienie, więc kobieta może się czuć jak podczas intensywnego okresu. Po przyjęciu wspomnianych tabletek poronnych powinna pozostać w domu. Mogą się pojawić takie dolegliwości, jak: podwyższenie temperatury ciała, bóle brzucha, silne bóle podbrzusza, bóle głowy, nudności i biegunka. Są to skutki uboczne działania pigułek aborcyjnych.

Skuteczność tabletek wczesnoporonnych. Czy tabletki poronne zawsze działają?

Wiele osób może się zastanawiać, czy tabletki poronne zawsze działają. Warto wiedzieć, że jest to bezpieczna i pewna metoda zakończenia ciąży. Sprawdza się w 98% przypadków! Może się jednak zdarzyć, że tabletki poronne niestety nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Jednak dzieje się to bardzo rzadko.

Aborcja farmakologiczna powinna być przeprowadzona do 12 tygodnia ciąży. Jeśli kobieta będzie czekać zbyt długo z zastosowaniem pigułek poronnych, ich skuteczność może się znacząco obniżyć.

Tabletki poronne mogą też nie zadziałać odpowiednio, jeśli będą użyte w nieodpowiedni sposób, np. dawka będzie niewłaściwa lub tabletki wczesnoporonne zostaną zażyte w nieodpowiednich odstępach czasowych. Dlatego niezmiernie ważne jest przeczytanie instrukcji użytkowania przed zastosowaniem jakichkolwiek leków.

Jeśli przyjęte w domu tabletki poronne nie zadziałają i ciąża nie zostanie zakończona, może pojawić się konieczność przeprowadzenia aborcji chirurgicznej w klinice aborcyjnej.

Skąd wziąć pigułki aborcyjne? Czy lekarz ginekolog w Polsce wypisze tabletki poronne?

Aktualnie w Polsce prawo nie zezwala na legalny zakup tabletek wczesnoporonnych w aptece. Dlatego mieszkanki naszego kraju, które chciałyby się zdecydować na usunięcie ciąży, nie mają możliwości, by kupić stacjonarnie potrzebne środki medyczne. Nie oznacza to jednak, że jedynym, co im pozostaje, jest utrzymanie ciąży i urodzenie dziecka. Tabletki poronne można kupić w Czechach w jednej z klinik niedaleko polskiej granicy lub zamówić je przez internet. Aborcja medyczna jest w Czechach legalna, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by to tam wyposażyć się w tabletki, bez konieczności posiadania recepty. Firmy, które sprzedają leki poronne online, umożliwiają kobietom przeprowadzenie takiego zabiegu w zaciszu własnego domu, pewnie i bezpiecznie.

Tabletki poronne można kupić za pośrednictwem internetu. Cena internetowa tabletek poronnych to 750 zł (1200 zł w przypadku zakupu dwóch opakowań).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.